
OCEAN е онлайн поредица на Euronews, създадена в сътрудничество с Генерална дирекция за морско дело и рибарство (DG MARE). Поредицата изследва теми като замърсяването и морския живот, синята икономика, устойчивия риболов и аквакултури, изменението на климата, океанската енергия и др.
Първите два сезона включват теми като морски защитени зони, дребномащабен риболов, океанска енергия, аквакултури, незаконен, недеклариран и нерегулиран риболов, устойчив риболов и др.
ВСИЧКИ ЕПИЗОДИ ОТ ПОРЕДИЦАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ НА УЕБСАЙТА НА EURONEWS
Устойчива риба и морски дарове
Устойчивостта означава да спасим нашата планета за бъдещите поколения и това включва риболов и доставка на морски дарове по уважителен начин. Но как можете като потребител да направите правилния избор? Ето няколко съвета за вас.
Състояние на запасите
За готвача Стефан Ван Спранг състоянието на рибните запаси е много важно. Всъщност това е ключов показател за устойчив океан!
В Европа морските запаси се управляват на ниво ЕС или на национално ниво. ЕС също споделя много видове със съседните си страни и ги управлява съвместно.
ЕС определя максимално ниво на улов на риба чрез квоти или ограничаване на риболовните дейности въз основа на независими научни съвети. Колкото повече риба има в морето, толкова повече нашите рибари имат право да ловят. Но когато рибните запаси намаляват, трябва да намалим натиска, причинен от риболова, за да могат запасите да се възстановят.
Сезонност
В своята красива градина, готвачът Sang Hoon Degeimbre споделя, че подобно на плодовете и зеленчуците и рибите имат сезон. Този сезон се определя от времената им на размножаване и хвърляне на хайвера, когато искаме да избегнем улова на риба, за да може популацията да расте.
Сезонността варира в зависимост от вида и къде се лови, така че винаги проверявайте преди да купите. Попитайте вашия продавач на риба, ако тази, която искате да купите, наистина е в сезон и ако не, какви са алтернативите.
Съществуват няколко календара с информация за сезонността на рибата и морските дарове във вашия район.

Размер на рибата
‘Размерът има значение’ според италианския готвач Антония Клугман, а що се отнася до рибата, това е абсолютно вярно. Трябва да купувате само зряла и вече размножена риба. Ако не, рибните запаси в нашите морета неизбежно ще намаляват.
Политиката на ЕС в областта на рибарството и националните закони въвеждат строги стандарти, но използвайте очите си и попитайте своя производител на риба, когато се съмнявате!
Купувайте местни продукти
Румънският готвач Сорин Бонтеа избира риба от делтата на Дунав, защото благоприятства местното производство. Това често е много добър избор. Това означава, че рибата е прясна и е изминала само кратко разстояние, свеждайки до минимум своя отпечатък от CO2. Освен това нашите европейски рибари и производители на аквакултури са силно засегнати от коронавирусната криза, те се нуждаят от вашата подкрепа!
Знаете ли, че във вашия регион МИРГ подбират и осигуряват финансиране на местни проекти? Подкрепени от ЕС, тези проекти допринасят за местното развитие, като включват хиляди местни заинтересовани страни!
Познавайте оборудването
Видът на използваните риболовни уреди е много важен, когато разглеждаме въздействието върху морската екосистема. Селективното оборудване ви помага да ловите само видовете и размерите, към които действително се насочвате, и по този начин избягвате нежелан улов. Освен това някои видове съоръжения са по-малко вредни за морското дъно от други. ЕС и страните от ЕС определят кои съоръжения могат да се използват при какви обстоятелства.
Но използването дори на най-селективното оборудване може да доведе до срив на запаса, ако уловът е неограничен. В крайна сметка това е комбинация от разумно количество риболовен натиск и използване на подходящото риболовно оборудване, което осигурява устойчив риболов в ЕС.
За непреработените диви риби можете да намерите риболовните уреди, използвани на етикета.
Ползите от ракообразните
Отгледани в стопанства или диви
С население от почти 500 милиона, ЕС не може да зависи само от риболова на риба и морски дарове. В морето просто няма достатъчно! Ето защо се нуждаем и от аквакултури, което означава отглеждане на риба, морски дарове и водорасли.
Аквакултурата има и други предимства. Тя може да се реализира близо до брега или дори навътре в сушата, така че винаги да имате пресен, местен източник на здравословни риби и морски дарове.
Добре е да се знае: аквакултурите в ЕС имат едни от най-високите екологични стандарти в света. Така че независимо дали се отглеждате в стопанства или диви, отидете на европейско качество и се наслаждавайте!
Информирайте се!
Източник: https://europa.eu/taste-the-ocean